Kościół  w datach:

Data
  rok
             Wydarzenie                         opis - komentarz
120   Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do „wypędzania duchów” nieczystych
157   Po raz pierwszy zastosowano formy pokuty
167 Precedens kultu zmarłych i relikwii dotyczący na razie kilkunastu osób Po męczeńskiej śmierci biskupa Polikarpa i jedenastu wiernych z kościoła w Smyrnie (Turcja) zainicjowano praktykę czczenia zmarłych „świętych” i ich relikwii.
172 Pierwsze obwąchiwanie z władzą
państwową
Meliton z Sardes kieruje apologię do Marka Aureliusza z podkreśleniem, że dobre stosunki  między państwem a Kościołem leżą w interesie obu stron.
180 Powołanie do życia kleru Ustanowiono „stan duchowny” przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laików – przedtem wszyscy byli na równi, jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed Bogiem
190   Wykluczenie z Kościoła m.innymi Theodotasa za utrzymywanie, że Jezus był człowiekiem wypełniającym jedynie wolę boską.
195   Sławę zdobywa Aleksandryjska szkoła katechetów specjalizująca się tworzeniu
(fałszowaniu ?) dokumentów mających pomóc w "zwycięskim pochodzie chrześcijaństwa"
220   Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia
225-230   Papież Urban I zaleca używanie do ceremonii mszy kielichów wykonanych ze złota lub srebra. Nie była to jeszcze koncelebracja, ani nawet msza w obecnym rozumieniu tego słowa.
Kościół już jednak przejmował ceremoniał mitraizmu i powoli z proste spotkania modlitewne przekształcał w ceremoniał. Po raz pierwszy zamiast greki użyto laciny w ceremoniach kościelnych.
250   Wprowadzono naukę o wiecznych mękach.
253   Umiera podczas tortur Orygenes oskarżony o wprowadzanie zmian do ewangelii Mateusza i tworzenie tzw. apokryfów (przed V Soborem Powszechnym). Cesarz Justynian nakazuje zmiany w niektórych pismach Orygenesa.
265   Włączenie do nabożeństw chrześcijańskich części celebracji mitrańskiej .
270   św. Antoni Pustelnik zamieszkuje na górze Kolzim. Podejmuje walkę z szatanem jako pierwszy pustelnik. Wkrótce dołączają do niego inni.
297 Drugi precedens uznania męczenników za osoby święte. Rozpoczęcie mordowania przedstawicieli innych wiar. Pierwsza uroczystość Wszystkich Świętych Męczenników zainicjowana przez kościół w Antiochii.
— Początek okresu mordowania pogan i plądrowania ich świątyń przez chrześcijan podjudzanych przez biskupów, opatów i mnichów.
303   Euzebiusz (późniejszy biskup Cezarei) napisał pierwszą znaczącą historię Kościoła.
Dokończył ją potem św.Hieronim do 378r
312   Bitwa pod mostem mulwijskim. Powstanie Instytucji Kościoła Katolickiego. Z powodu wizji sennej, którą ujrzał przed bitwą Konstanty (miał wygrać dzięki symbolowi krzyża), rok później wydał edykt zrównający religię chrześcijańską z religiami pogańskimi. Chrześcijaństwo staje
się jedną z religii państwowych Rzymu. Odtąd, z roku na rok, dzięki prochrześcijańskiemu nastawieniu Konstantyna, pozycja chrześcijaństwa będzie się umacniać, a inne religie będą wypierane. Polityka ta w ostateczności doprowadziła do prześladowania i mordowania niechrześcijan przez fanatyków religijnych. Prześladowani stali się prześladowcami. W wyniku prześladowań wyznawcy kultów niechrześcijańskich zostali wkrótce eksterminowani wraz ze swymi bóstwami…
313 Chrześcijaństwo uzyskuje równouprawnienie z mitraizmem. Konstantyn ogłasza edykt o tolerancji wiary (edykt Mediolański) w którym chrześcijaństwo staje się religią równoprawną z mitraizmem
314 Synod w Arlees Zakończenie schizmy donatystów. Konstantyn zwołuje synod w Arles
321   Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedzielę zamiast dotychczasowej soboty (na pamiątkę zmartwychwstałego boga Mitry, którego kult dotarł do Rzymu). Dekret Konstantyna brzmi następująco: „Czcigodny dzień Słońca winien być wolny od rozpraw sądowych i od wszelkich zajęć ludności miejskiej; natomiast mieszkańcy wsi mogą w tym dniu swobodnie uprawiać
rolę” (Codex Justinianus, III, 12).
321-324   Po zwycięstwie nad Licyniuszem Konstantyn zostaje jedynym władcą i wyraźnie już popiera chrześcijaństwo. Zezwala na budowę kościołów w Nikomedii, Antiochii i Jerozolimie (kościół Grobu Świętego). W Betlejem (kościół Bożego Narodzenia) i w Rzymie (Laterański). Zwalnia kler z płacenia podatków i świadczenia usług publicznych. Wprowadza tzw. chrześcijańska niedzielę zamiast żydowskiej soboty, oraz zrównuje kler w prawach z wysokimi urzędnikami państwowymi. Nadaje też prawo przyjmowania majątków ziemskich w formie darowizn.
325 Sobór Nicejski Pierwszy Sobór Ekumeniczny. (tsw.Powszechny). Potępienie arianizmu. Ariusz i jego zwolennicy zostają skazani na wygnanie. Sformułowanie symbolu (wyznania wiary) oraz dogmatu o współistotności Chrystusa i Boga Ojca; ustalenie terminu obchodów Paschy; ogłoszenie 20 przepisów prawa (kanonów). Jezus oficjalnie zastępuje dotychczas czczonego Mitrę. Na tymże soborze "ustalono" datę zmartwychstania Chrystusa.Wielkanoc obchodzić
się będzie w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (po zrównaniu wiosennym).
325 Sobór Nicejski Sobór nicejski. Arrio (Ariusz) z Aleksandrii, głosi że Jezus nie jest Bogiem, tylko bóstwem niższej klasy, co było kontynuacją wcześniejszej tradycji teologicznej. Aleksandryjski biskup Aleksander doszedł do przekonania, że chodzi o niebezpieczną, błędną naukę i, gdy Ariusz
nie chciał swej nauki odwołać, ekskomunikował go razem z jego zwolennikami. W wyniku głosowania 250 biskupów sprowokowanego naukami Ariusza, 248 zastraszonych przez Konstantyna biskupów głosowało za uznaniem, że „Syn Boga został zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu czyli, że Bóg Syn jest tak samo Bogiem, jak Bóg Ojciec i że
Bóg jest jeden, ale w różnych Osobach”. Tym samym usankcjonowano „dwójcę świętą”, awansując Jezusa do miana Boga. Dwóch opornych biskupów (Sekundus z Ptolemaidy i Teonas z Marmaryki) zostało złożonych z urzędu i wygnanych. Jezus z Betlejem miał
zastąpić dotychczas czczonego Mitrę
.

Sobór nicejski wprowadził też zasadę syneizaktyzmu: zakaz wspólnego życia duchownych z dziewicami, którą później przekształcono w zasadę celibatu.
Po soborze cesarz wydał dla biskupów okazały bankiet, w czasie którego zdarzało im się zajmować cesarskie łoże biesiadne (Euzebiusz z Cezarei, Vita Constantini). Wydarzenie to jest pierwszym udokumentowanym przykładem korzystania przez kler z przywilejów przysługujących władcom świeckim.
330 Powstanie dogmatyki świętych i czczenia relikwii Konstantynopol zostaje ogłoszony przez Konstantyna nową stolicą cesarstwa. Wprowadzenie czczenia zmarłych „świętych” i ich relikwii.
339   Św. Ambroży jeden z tzw."Ojców Kościoła" dokonuje reformy liturgii. Zamiast praktykowanych spotkań na wspólną modlitwę wprowadza formę nabożeństw ze śpiewem i koncelebracją. Przekształca pobożność w multimedialne widowisko opierając się w dużej części na obrządkach mitralnych.
340   Maria siostra Pamomiusza zakłada pierwszy klasztor żeński
343 Precedens mający posłużyć późniejszej dominacji Rzymu nad Kościołem Synod w Sardyce ustanowił prawo odwoływania się odwołanych przez synod biskupów do biskupa Rzymu (z szacunku dla św.Piotra ...pierwszego niby biskupa Rzymu o którym większość historyków mówi, że nigdy nie był nawet w Rzymie)
347 Publiczne nawoływanie przez Kościół do mordowania innowierców i przejmowania ich majątków. Również świątyń przerabianych następnie na kościoły. Tak zniszczono kult Mitry Ojciec Kościoła Firmicus Maternus zachęca władców: „Niechaj ogień mennicy albo płomień pieca hutniczego roztopi posągi owych bożków, obróćcie wszystkie dary wotywne na swój pożytek i przejmijcie je na własność. Po zniszczeniu świątyń zostaniecie przez Boga wywyższeni
360 Chwilowy regres chrześcijaństwa Wprowadzenie zwyczaju czczenia aniołów. Powstaje nowa "nauka" - angelologia
361-363   Cesarz Julian Apostata ogłoszony przez armię Imperatorem usiłuje przeprowadzić reformę państwa. Tępi przepych i blichtr. Odwraca się też od chrześcijaństwa widząc jego drapieżność i zakłamanie. (głoszenie prawd całkowicie sprzecznym z postępowaniem kapłanów). Niestety ma okazję się jeszcze przekonać jak chrześcijanie traktują boskie przykazanie "nie zabijaj" . Ginie zamordowany przez własnego żołnierza chrześcijanina w imię "świętości wiary". Dzieje się to podczas wyprawy przeciw Szarpurowi II nad rzeką Tygrys.
364 Sobór w Laodycei  Kościół zabronił świętowania soboty. W Kanonie XXIX tegoż Soboru widnieje następujący zapis: „Chrześcijanie nie powinni judaizować i próżnować w sobotę, ale powinni pracować w tym dniu; powinni szczególnie uczcić Dzień Pański będąc chrześcijanami, i jeśli to możliwe, nie pracować w tym dniu. Jeśli jednak będą judaizować w tym dniu zostaną odłączeni od Chrystusa” (C. J. Hefele, History of the Councils of the Church).
375   Cesarz Gracjan zrzeka się tytułu Pontifex Maximus, czyli najwyższego kapłana. Od tego momentu najwyższym kapłanem staje się biskup Rzymu.
381 Synod Konstantynopolski I Do obowiązującej dotychczas Konstantyńskiej „dwójcy świętej” cesarz Teodozjusz dołączył oficjalnie trzecią osobę, tzw. „Ducha Świętego”. Działo się to na soborze w Konstantynopolu.
382 Synod w Rzymie Damazego ustanawia zwierzchnictwo Kościoła rzymskiego nad pozostałymi. Uchwała głosi: „Choć kościoły katolickie rozsiane na ziemi są jedną komnatą ślubną Chrystusa, święty
kościół rzymski jednak został wywyższony ponad wszystkie kościoły nie uchwałami żadnych synodów, lecz otrzymał prymat słowami Pana i Zbawiciela naszego”. Dotąd nie istniał jeden, wielki Kościół katolicki, tylko wiele pomniejszych i nieraz konkurujących ze sobą.
385 Pierwsza Biblia Po raz pierwszy katoliccy biskupi polecili ściąć innych chrześcijan z powodów wyznaniowych. Miało to miejsce w Trewirze. Św. Hieronim przeklada Biblię na łacinę. Nazwano ją Wulgatą i
od VIIIw. jest powszechnie używana przez Kosciół.
390 Synod w Hipponie Synod w Hipponie rozpoczyna ratyfikację kanonu „Pisma Świętego”.
391

Spalenie biblioteki Aleksandryjskiej

Chrześcijaństwo staje się
religią państwową

 Chrześcijaństwo zostaje uznane za religie państwową przez cesarza Teodozjusza. Motłoch podburzony przez Cyryla spala Bibliotekę Aleksandryjską a wraz z nia ponad 700 000 bezcennych woluminów stanowiących spuściznę ludzkości. Potem Watykan usiłuje czyn ten przypisać kalifowi Omarowi I zapominając, że w tym czasie nie było juz czego niszczyć. Tłuszcza zamordowała nawet Hypatię opiekuna biblioteki.Wkrótce zamknięto starożytne akademie, skończyło się nauczanie kogokolwiek poza murami kościołów. Zastój spowodowany działaniami świętego kościoła zahamował rozwój cywilizacji i opóźnił postęp naukowy o setki lat… Proces walki księży z prawdą naukową trwa nadal…
393 Synod w Kartaginie Synod w Kartaginie zakończenie ratyfikacji kanonu "Pisma Świętego".
Ostatnia starożytna Olimpiada. Teodozjusz w rok później zabronił kontynuacji tej barbarzyńskiej tradycji. Od tego momentu zaczyna się umartwianie, wieczne poczucie winy
u wiernych nie wiadomo z jakiego powodu. To znaczy wiadomo. Chodzi o bełkot dotyczący grzechu pierworodnego.
  ?   Dzień 15 sierpnia staje się świętem Wniebowzięcia NMP
395 Podział cesarstwa Podział cesarstwa na Cesarstwo Wschodnie i Zachodnie przez synów Teodozjusza Honoriusz i Arkadiusza. Ten ostatni otrzymuje Cesarstwo Wschodnie. Św.Augustyn zostaje biskupem Hippony
411   Początek sporu o pelagianizm (Pelagisz-asceta irlandzki 384-410r.), czyli o wolność woli człowieka, który z natury nie jest ani dobry, ani zły. Chodzi tiu o negację wpływu grzechu pierworodnego na człowieka. Grzech pierworodny Adama i Ewy jest tu jedynie złym przykładem, a nie obciążeniem dziedziczonym przez następne pokolenia.
418 Synod w Kartaginie Synod w Kartaginie wprowadza chrzest niemowląt jako formę przyrostu ilości wiernych. Od XII w. przekształcono go w chrzest przez pokropienie. Trudno było bowiem w krajach północy w zimie przeprowadzać chrzest klasyczny poprzez zanurzenie w  wodzie.
428   Nestoriusz patriarcha Konstantynopola zwolennik chrystologii antiochskiej odrzuca w
stosunku do Marii określenie "rodzicielka boga" i przyjęcie "rodzicielka Chrystusa" (czyli dualizm istoty bosko-człowieczej ...dwie natury Jezusa)
431 Sobór w Efezie Przyjęcie zasady wiary w boską naturę Jezusa i uznanie Marii za „Bożą Rodzicielkę”. Wyrażenie Christo Tokos – Matka Chrystusa – zostało zastąpione przez Theo Tokos – Boga Rodzica.
442 Synod Zbójecki Zwołuje go Teodozjusz II
449   Leon I wprowadza prymat biskupa Rzymu nad innymi biskupami i tym samym staje się pierwszym papieżem w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Dotąd istniało wiele
rozproszonych tez o prymacie, a każdy biskup większego miasta nazywany był papieżem, czyli „papa”.
 ? Sobór w Macon Chrześcijański filozof Beothius, pisał: „Kobieta jest świątynią zbudowaną na bagnie”. Sobór zastanawiał się czy kobieta ma duszę.
— Za sprawą mnichów irlandzkich spowiedź „na ucho” rozprzestrzenia się w całej Europie.
Do tego czasu spowiedź na ogół odbywano publicznie i to bardzo rzadko w ciągu całego życia.
— Na mocy cesarskiego dekretu, wszyscy poganie zostali uznani za ludzi bez majątku i
praw: „iżby ograbieni z mienia, popadli w nędzę”.
539   Prymat papieży zastąpiono zwierzchnictwem nad całym Kościołem.
547   Ustanowienie postu czterdziestodniowego .
593   Papież Grzegorz I wprowadził wiarę w czyściec, dla uzdrowienia finansów kurii rzymskiej poprzez sprzedaż odpustów od kar czyśćcowych. Od tej pory bóg na sądzie ostatecznym nie stawiał dusz po prawicy i po lewicy lecz po prawicy, po lewicy i po środkowicy, i ci po środkowicy szli do czyszczalni, by kąpać się w kwasie azotowym, a nie w smole…
W związku z powyższymi zmianami organizacyjnymi piekło musiało otworzyć dodatkowe oddziały czyśćcowe, z których dusze po odbyciu kary leciały do nieba. Za tę przysługę bóg obiecał lucyferowi coroczną odpłatność i darowanie części kar za pomoc w szczytnym dziele
zbawienia
600   Wprowadzenie „godzinki” do M.B. oraz łaciny do liturgii.
638   Szósty sobór w Toledo nakazuje przymusowe ochrzczenie wszystkich Żydów zamieszkałych
w Hiszpanii.
680   Zaczęto używać krzyż jako godło.
694   Siedemnasty sobór toledański uznaje wszystkich Żydów za niewolników. Ich kapitały ulegają konfiskacie, zostają im też odebrane dzieci od siódmego roku życia wzwyż.
705   Papież Jan VII podpisał w 705 roku uchwały synodu trullańskiego II, który orzekł, że nad Kościołem powszechnym stoi nie jeden papież, ale dwóch papieży o równych prawach -
papież Konstantynopola i Rzymu ?
 
715   Wprowadzono modlitwy do świętych.
726-783   Powstał zwyczaj całowania nóg papieża. Nakazano czcić obrazy świętych .
801   Leon III   ustanowił  Dni krzyżowe.
813   Oznajmiono o wzięciu Marii Panny do nieba. Ustanowiono Święto Wniebowzięcia NMP.
835   Papież Jan XI ustanawia osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając na dzień im poświęcony 1 listopada
993   Loon III zaczął kanonizowanie świętych Kościoła.
1000   Ustanowiono odrębne Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
Chrześcijanie całej Europy oczekiwali w wielkim przerażeniu końca świata, który to kataklizm miał nastąpić, gdy pradawny potwór „Lewiatan” śpiący w rzymskich katakumbach przebudzi
się z woli Pana i w ramach kary za grzechy pożre cały świat chrześcijański… Powyższe zajście nie miało miejsca, więc szczęśliwy Papież wraz z owieczkami zarządził wielką fetę i czas zabaw i dziękczynienia Panu za dobroć i ratunek dla świata… Tak powstał KARNAWAŁ. Czyściec uznano za pozagrobową przejściową pokutę .
1015   Od tego roku księży obowiązuje celibat, aby rozwiązać problem przejmowania spadków przez ich rodziny. Dotąd duchowni mieli żony i dzieci.
1032   W Polsce wybucha powstanie przeciw biskupom. Powodem jest ubożenie ludności na skutek przejmowania majątków przez Kościół oraz prześladowania religijne dawnej rodzimej wiary
1054   Michał Ceruliusz, patriarcha kościoła wschodniego i Leon IX (pośrednio) obrzucili się
nawzajem klątwami.
1077   Papież Grzegorz VII ustanowił formalną „klątwę”, czyli wyklęcie przez instytucję Kościoła (nie mylić ze zwykłą klątwą).
1095   Ustanowienie odpustów grzechów
1116 Sobór Laterański Zatwierdził  "spowiedź na ucho". Dotychczas od około 500 roku była stosowana tylko wyjątkowo w przypadku wątpliwości co do zaistnienia bądź natury grzechu.
1140   Ułożono i przyjęto 7 sakramentów świętych. Do tego czasu udzielano sakramentów w sposób nieuporządkowany (np. słowiańscy księża za jeden z sakramentów uznawali postrzyżyny!).
1200   Boże Ciało ustanowiono w roku
1202 Oficjalny rozłam między chrześcijaństwem wschodnim i zachodnim IV krucjata zainicjowana przez Innocentego III, by wesprzeć krzyżowców w Palestynie. Na skutek polityki Henryka Dandolo, żołnierze Chrystusa zwrócili się przeciwko Bizancjum i zdobyli Konstantynopol, z zaciekłością grabiąc i wyrzynając mieszkańców. Na koniec splądrowali i spalili miasto. Zrabowano niesłychane ilości złota i srebra, a skala przemocy przekroczyła wszelkie ówczesne normy wojenne. Na zdobytym terenie utworzono
efemeryczne państewko nazwane Cesarstwem Łacińskim. Przypieczętowało to rozłam
między chrześcijaństwem wschodnim a zachodnim. Według relacji kronikarza Geoffreya Villehardeuina, nigdy przedtem, od stworzenia świata, nie wywieziono z miasta tylu bogactw.
1204   Zaczęła działać Święta Inkwizycja. Słudzy boga i kościoła z miłości do bliźniego i Chrystusa zamęczyli lub spalili żywcem setki tysięcy ludzi. Piece służące do palenia ludzi, takie jakie były budowane w XX wieku przez nazistowskich Niemców, po raz pierwszy stosowane były przez chrześcijańską inkwizycję. Tu można się zgodzić, że inkwizycja dbała o rozwój niektórych dziedzin nauki, np. tortur, wymyślając mnóstwo nowych technik, np. żelazną dziewicę, czyli metalową trumnę w kształcie człowieka podzielona na dwie zamykające się połowy z kolcami w środku… umieszczony wewnątrz człowiek był przebijany tymi kolcami bardzo powoli i konał godzinami, wyjąc z potwornego bólu… kochajmy nieprzyjacioły swoje…
„Encyklopedia katolicka” twierdzi, że inkwizycja „dużo zdziałała dla cywilizacji”. Inwencja inkwizycji w tej dziedzinie nie miała sobie równych w historii ludzkości. Nawet chińska mafia
nie wymyśliła takich tortur co katolicy, możecie być więc dumni ze swych dokonań…
1208   Innocenty III zaoferował każdemu, kto chwyci za broń, oprócz prolongaty spłat, odpustu zupełnego i boskiego zbawienia, również ziemie i majątek heretyków oraz ich sprzymierzeńców. Rozpoczęła się Krucjata Albigeńska, której celem było wymordowanie Katarów. Szacuje się, że Krucjata Albigeńska pochłonęła milion istnień ludzkich, nie tylko Katarów, ale dotknęła większą część populacji południowej Francji. Przeor, dowodzący wojskami krucjaty, gdy mu się skarżono, że trudno jest odróżnić wiernych od heretyków, odpowiedział: „Zabijać wszystkich. Bóg ich odróżni”.
1229   Z powodu potajemnych zebrań wiernych dla czytania Biblii i interpretowania jej w sposób godzący w nauczanie i praktykę kościelną, papież Grzegorz IX zakazał czytania Biblii pod sankcją kar inkwizycyjnych. By ludzie nie widzieli jawnych sprzeczności między teorią a praktyką.
1231   Nakaz papieski zalecał palenie heretyków na stosie.
1244 Sobór w Narbonne Na soborze w Narbonne zdecydowano, aby przy skazywaniu heretyków nikogo nie oszczędzano. Ani mężów ze względu na ich żony, ani żon ze względu na męża, ani też rodziców ze względu na dzieci. „Wyrok nie powinien być łagodzony ze względu na chorobę
czy podeszły wiek. Każdy wyrok powinien obejmować biczowanie”.
1252   W bulli Ad extripanda papież Innocenty IV przyrównał wszystkich chrześcijan-niekatolików do zbójców i zobowiązał władców do tego, by winnych heretyków zabijano w ciągu pięciu dni.
— [*] Tortury zostają prawnie dozwolone przez Kościół. Tortury obejmowały łamanie na kole, wieszanie za ręce z ciężarami u nóg, ściskanie czułych części ciała, sadzanie na rozżarzonych węglach lub żelazie, wyłamywanie stawów, gotowanie żywcem itp. Była to
„ludzka” – jak zapewnia kościół – metoda badań
.
1263   Komunię pod jedną postacią zatwierdzono w roku . Bez wina, bo ludzie się upijali…
1264   Ustanowiono uroczystość Bożego Ciała.
1300   Wprowadzono nabożeństwo szkaplerzne wprowadzono w roku
1300   Wprowadzenie różańca
1311   Papież Klemens V jako pierwszy ukoronował się potrójną koroną władcy.
1326   Niezgodność przesadnie bogatej organizacji Kościoła z głoszonymi przez nią ideami Jezusa Chrystusa, doprowadziła do ogłoszenia bulli papieskiej „Cum inter nonnullos”, w której
uważano za herezję twierdzenia, jakoby Jezus i Jego apostołowie nie posiadali żadnej własności w postaci dóbr materialnych. Podobno mieli kupę szmalu, bo im ludzie musieli płacić dziesięcinę w całym ówczesnym Rzymie, a Chrystus nauczał: „Co cesarskie cesarzowi a kasę chrystusowi”.
1400   Litania do N. Marii Panny (Loretańska).
1439 Sobór Florencki Rozkwita handel odpusatami. Nauka o Czyścu  przeradza się w dogmat.
1450   Od tego roku do połowy XVIII w. trwa okres polowania na czarownice. Straszliwymi torturami zamęczono setki tysięcy kobiet posądzanych o czary. Dzieci można było również oskarżać o czary: dziewczynki po ukończeniu 9,5 lat, chłopców po ukończeniu 10 lat. Młodsze dzieci torturowano w celu uzyskania zeznań obciążających rodziców. W procesach o czary brane
były pod uwagę „zeznania” dwulatków!!!
1542   Papież Paweł III wzmacnia pozycję Inkwizycji. Inkwizycja otrzymuje nad całym katolickim terytorium taką samą władzę, jaką wcześniej cieszyła się w Hiszpanii.
1545
  do
1563
Sobór Trydencki Na Soborze Trydenckim ogłoszono, że prawdę religijną wyraża w równym stopniu Biblia, co tradycja, a jedyne i wyłączne prawo interpretacji Pisma Świętego spoczywa w rękach Kościoła. Uznano, że sakramenty są niezbędne do uzyskania zbawienia. Utworzono indeks ksiąg zakazanych, który przez 400 lat będzie krępować wolność myśli, sumienia i naukę.
— [*] Ustalono, że tradycja Kościoła jest ważniejszym źródłem objawienia od Słowa Bożego.
A to oznacza, że księża mogą sobie pismem podetrzeć…
1484   Papież Innocenty VIII oficjalnie nakazał palenie na stosach kotów domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten był praktykowany przez trwający setki lat okres polowań na czarownice. Wiara, że zwierzęta są pośrednikami diabła, doprowadziła do załamania się naturalnej kontroli liczebności populacji gryzoni. Celem ataku gorliwych chrześcijan
najczęściej były koty, wilki, węże, lisy, i białe koguty.
1493   Bulla papieska uprawomocniła deklaracje wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa. Gdy katoliccy „misjonarze” zawitali
do Meksyku, żyło tam około 11 milionów Indian, a po stu latach już tylko półtora miliona. Szacuje się, że łącznie w ciągu 150 lat chrystianizacji obu Ameryk zabito co najmniej 30 milionów tubylców.
 
1500   Litania do Najświętszego Imienia Jezus wprowadzona w roku
1563    Relikwie nakazano czcić i zaczęły stanowić o sile danego obiektu sakralnego
1563   Małżeństwo, kapłaństwo, bierzmowanie uczyniono sakramentami
1568   Hiszpański trybunał inkwizycji wydaje nakaz śmierci na trzy miliony Niderlandczyków, którzy – jak brzmi hasło wypisane na kapeluszach „gezów” – wolą być „raczej Turkami niż papistami”.
1572   We Francji 24 sierpnia w masakrze znanej pod nazwa Dnia Świętego Bartłomieja
zamordowano 10 000 protestantów. Papież Grzegorz XIII napisał potem do króla Francji Karola IX: „Cieszymy się razem z tobą, że z Boską pomocą uwolniłeś świat od tych podłych heretyków”.
1584   Papież Grzegorz XIII w bulli In coena Domini zrównuje protestantów z piratami i zbrodniarzami.
1585   Krótka kadencja Sykstusa V zaowocowała zakazem wstępu do watykańskich archiwów dla świeckich uczonych. Na rozkaz papieża wyryto przed wejściem napis: „Kto tutaj wejdzie, będzie natychmiast ekskomunikowany”.
1600   17 lutego spalono na stosie Giordano Bruno, który głosił że wszechświat jest nieskończony i jednorodny (z czego wynikał pogląd, że ludzie nie są jedynymi inteligentnymi istotami w kosmosie). Religię uznawał za uproszczoną wersję filozofii, a liturgię za wynik zabobonu. Kościół skazał go za herezję doketyzmu.
1700   Wprowadzono nabożeństwo czerwcowe
1789   Papież Grzegorz XVI gani wolność sumienia jako „szaleństwo”, „zaraźliwy błąd” i wypowiada
się przeciwko wolności handlu książkami.
1836   Grzegorz XVI w nowym wydaniu indeksu ksiąg zakazanych uzależnia czytanie Biblii w językach narodowych od zgody Inkwizycji. Zakaz obowiązywał do 1897 r.
1846   1 czerwca wydano zakaz wstępu do watykańskiego archiwum nawet kardynałom, bez specjalnego zezwolenia papieża.
1852   Wprowadzono nabożeństwo majowe do NMP
1854   Został  zatwierdzony dogmat o niepokalanym poczęciu N. Marii Panny .
1855   Sprzeciw Kościoła wobec Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kościół głosił, iż „wolność to bluźnierstwo, wolność to odwodzenie innych od prawdziwego Boga. Wolność to mówienie kłamstw w imię Boga”. Polacy nadal modlą się o macierzyńska niewolę miłości do NMP…
— Wcześniej, do Kongresu Stanów Zjednoczonych kościół wniósł projekt ustawy
zabraniającej wydobywania z łona ziemi ropy naftowej, którą Bóg tam umieścił, aby czarci w piekle mieli czym pod kotłami palić… Księża mimo to używają samochodów przeszkadzając diabłom w wykonywaniu ich statutowych obowiązków i spychając piekło na skraj kryzysu energetycznego…
1870   Wprowadzono dogmat o nieomylności papieża. Papież zaczął rozwiązywać równania różniczkowe i ani razu się nie pomylił, co stwierdzili biskupi na konklawe!!!
1897   Papież Leon XIII dopisuje „Biblię” do Indeksu ksiąg zakazanych.
1910   1 września Pius X nakazał katolickim duchownym składać „Przysięgę modernistyczną”, która każe wierzyć, że „Kościół (…) został bezpośrednio i wprost założony przez (…) Chrystusa”, oraz nakazuje potępiać „tych, którzy twierdzą, że Wiara, przez Kościół podana, może stać w sprzeczności z historią” oraz „sposób rozumienia i wykładania Pisma św., który, pomijając tradycję Kościoła, analogię Wiary i wskazówki Stolicy Apostolskiej, polega na pomysłach racjonalistycznych”. Przysięga miała zapobiec „zamętowi w umysłach wiernych co do istoty dogmatów” wynikającego z postępującej edukacji społeczeństwa. Przysięgę zniesiono w
1967 r.
1941   Tuż po agresji III Rzeszy na ZSRR z watykańskich drukarni wysłano do sztabu wojsk niemieckich duże transporty ukraińskich i rosyjskich modlitewników. Watykan podbite
obszary ZSRR podporządkował nuncjaturze berlińskiej oficjalnie akceptując zagarnięcie tych ziem przez Hitlera.
1945   Pius XII w orędziu wigilijnym staje w obronie głównych oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości. Kuria rzymska interweniuje w sprawie ułaskawienia 200 zbrodniarzy hitlerowskich,
w tym m.in. katów polskiego narodu, Franka i Greisera. To niewielki epizod w szeroko zakrojonej akcji ratowania hitlerowców przed odpowiedzialnością karną.
1946   Studenci wydziału prawa Uniwersytetu w Cardiff, rozważają, czy Pius XII powinien zasiąść na ławie oskarżonych przed Międzynarodowym Trybunałem w Norymberdze za całokształt prohitlerowskiej polityki Watykanu w okresie 2. wojny światowej.
1950   W petycji do Watykanu, katolicy proszą o dogmatyzację fizycznego wniebowzięcia Maryi. W odpowiedzi Watykan uchwala dogmat o wniebowzięciu NMP, choć w Ewangeliach nie ma o tym słowa
1954   Pius XII poucza: „To, co nie jest zgodnie z prawdą czy z normą obyczajową nie ma prawa istnieć”. Chodzi oczywiście o prawdy i moralność zgodne z nauczaniem Kościoła.
1965   Kościół rzymskokatolicki unieważnił potępienie Galileusza. Do tego czasu Ziemia była
płaska, zaś od tego roku się wybuliła i wypięła na wszystkie naukowe teorie kościoła…
1966   Watykan znosi Indeks ksiąg zakazanych, bo nie spełnia już zadania i naraża Kościół na
ostrą krytykę.
1975   Papież Paweł VI wyjaśnia w liście do arcybiskupa Coggana, że kobieta ma zakazany wstęp
do stanu duchownego, ponieważ „wykluczenie kobiet z kapłaństwa jest zgodne z zamysłem Boga wobec swego Kościoła”, choć specjalnie powołana Papieska Komisja Biblijna
(składająca się z wybitnych biblistów) orzekła wcześniej, że nie ma przeciwwskazań. Zdanie papieża nadal jest ważniejsze od wniosków wypływających z lektury Biblii. Pawła VI poparł
Jan Paweł II.
1980   Beatyfikacja jezuity José de Anchieta, który twierdził: „Miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje”. Podczas beatyfikacji masowego mordercy Indian, papież Jan Paweł II nazwał
go apostołem Brazylii, wzorem dla całej generacji misjonarzy i siebie samego. Nie pierwszy
to przypadek wyniesienia zbrodniarza na ołtarze.
1992   Papież Jan Paweł II ogłasza, że potępianie Galileusza za głoszenie heliocentrycznego
poglądu, iż Ziemia krąży wokół Słońca (a nie na odwrót), było błędem. Rehabilitacja
Galileusza trwała 359 lat.
2006   2 lipca przewodniczący Papieskiej Rady do Spraw Rodziny kardynał Alfonso Lopez Trujillo mówi w wywiadzie dla dziennika Il Tempo, że aborcja „to zbrodnia bardziej przerażająca niż wszystkie wojny światowe”. Czyli, że usuwanie nieświadomych istnienia embrionów lub zapłodnionej komórki jajowej jest gorsze niż mordowanie świadomych dzieci przez żołnierzy, czy obozy zagłady.


                                    

Na podstawie:
Historia Kościoła-Franco Pierini
www.racjonalista.pl
encyklopedia.pwn
pl.wikipedia.org/
  http://www.dabrowski.ddl2.pl